Nawadnianie

CZEGO NAJBARDZIEJ POTRZEBUJE NASZ OGRÓD?

Ogród to żyjący ekosystem, w którym woda jest niezbędnym składnikiem warunkującym życie i utrzymującym dobrą kondycję roślin. Aby w pełni móc cieszyć się swoim ogrodem, należy zapewnić mu fachową i niezbędną opiekę. Dlatego jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych ogrodu jest nawadnianie.

Tylko czy na pewno jesteśmy w stanie podczas upalnego lata w pełni zaspokoić potrzeby całego naszego ogrodu?

Najlepszym sposobem na optymalne nawodnienie ogrodu i uwolnienie się od przeciągania po ogrodzie długiego węża jest zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania.

CO TO JEST SYSTEM AUTOMATYCZNEGO NAWADNIANIA?

Automatyczne systemy nawadniające, wymyślone w Stanach Zjednoczonych i rozpowszechnione w Europie Zachodniej, to już nie tylko przywilej najzamożniejszych właścicieli ogrodów, ale przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy oraz ekologia. Ekologia, czyli oszczędne zużycie wody oraz optymalne wykorzystanie jej przez nasze zróżnicowane gatunkowo rośliny rosnące w ogrodzie. Dlatego obecnie systemy nawadniające są bardzo popularne i stanowią nieodzowną część ogrodu.

System nawadniający wyposażony w elektroniczny sterownik i wyłącznik deszczowy sam podleje trawnik i dostarczy odpowiedniej ilości wody potrzebnej roślinom. Raz zaprogramowany, pamięta za nas każdego dnia o podlewaniu ogrodu. Podczas deszczu automatycznie dezaktywuje procesy nawadniania odpowiednio do wielkości opadu. Decydując się na takie rozwiązanie mamy więcej czasu dla siebie oraz możemy bez przeszkód wyjechać z całą rodziną na wakacje nie myśląc o ogrodzie. Czas podlewania z kilku godzin przy tradycyjnym podlewaniu skróci się nawet do kilkudziesięciu minut. Do efektywnego i sprawnego działania, oprócz podzespołów renomowanych firm, potrzebuje jeszcze profesjonalnego montażu. Aby zainstalować odpowiedni system trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, na podstawie których należy wykonać projekt.

PROJEKT SYSTEMU NAWADNIANIA TO PODSTAWA

Podstawą dobrze wykonanej i sprawnie działającej instalacji nawadniającej jest odpowiednio przygotowany projekt. Projekt instalacji powinien uwzględniać nie tylko obecne kształty naszego ogrodu, roślinność oraz małą architekturę, ale również powinien wybiegać w przyszłość uwzględniając naturalne zmiany rosnącego ogrodu oraz te planowane przez jego właścicieli.

Pamiętajmy, że raz założona instalacja będzie funkcjonowała przez wiele lat, a jej późniejsza przebudowa będzie bardziej kosztowna niż jej wcześniejsze odpowiednie przygotowanie. Dlatego już dziś zastanówmy się dokładnie czy i jakie zmiany możemy wprowadzić w ogrodzie w najbliższych latach oraz uwzględnijmy to w instalacji (np. dodatkowa sekcja na rabatę, powiększony trawnik, miejsce na altanę, grill itp.).

Przygotowując projekt nawodnienia należy dopasować go nie tylko do kształtu naszego ogrodu i roślinności, ale również do źródła jego zasilania. Projekt powinien zakładać ilość wody wystarczającą do obsłużenia poszczególnych jego sekcji. W tym celu należy dokonać odpowiednich obliczeń hydraulicznych, związanych z wydatkiem poszczególnych elementów nawadniających (zraszaczy, linii kroplujących) oraz przepływem wody w rurach.

AUREA GARDEN posiada wieloletnie doświadczenie w montażu instalacji nawadniającej. Kompleksowo wykonamy projekt nawadniania, do którego dołączymy dokładny kosztorys. Zakupimy niezbędne materiały i osprzęt w konkurencyjnej cenie. Fachowo zamontujemy, zaprogramujemy i uruchomimy system. Montaż instalacji zazwyczaj trwa od 5 do 7 dni. Projekt nawadniania dołączamy w standardzie do projektu ogrodu - wówczas jest bezpłatny lub wykonamy go oddzielnie.
Serdecznie zapraszamy.

JAK DZIAŁA SYSTEM?

Z ujęcia wody wyprowadzamy rurę do ogrodu i doprowadzamy ją do miejsca, w którym wygodnie będzie umieścić studzienkę z elektrozaworami. Studzienka z zaworami doprowadza wodę do poszczególnych linii nawadniających (sekcji) rozprowadzonych po ogrodzie. Każda sekcja dostarcza wodę do jednego rodzaju końcówek nawadniających dobranych do nasadzeń, np. do zraszaczy na trawniku lub linii kroplujących rozłożonych na rabacie pod krzewami. Całym systemem kieruje elektroniczny sterownik, który wysyła impulsy elektryczne do elektrozaworów do studzienki z zaworami i powoduje ich otwieranie oraz zamykanie. Sterownik umożliwia zaprogramowanie pory włączania i wyłączania instalacji oraz długości pracy poszczególnych sekcji. Każdą sekcję można też zawsze uruchamiać ręcznie. Do sterownika podłącza się zwykle czujnik deszczu lub czujnik wilgotności gleby. Wyłączają one instalację, kiedy podlewanie nie jest potrzebne.


Schemat nawadniania ogrodu
Rys. Schemat instalacji nawadniającej.
Z obserwacji wynika, że przy tradycyjnym podlewaniu zużywa się ponad 50% więcej wody, niż potrzeba, na skutek podawania jej w niewłaściwym czasie i w niewłaściwej ilości. Koszty związane z nawadnianiem możemy znacznie ograniczyć korzystając z własnego źródła wody np. studni, bądź instalując podlicznik wody (nie płacimy wtedy za ścieki). Do zasilania systemu można również wykorzystać deszczówkę, którą powinniśmy gromadzić w specjalnym zbiorniku pod powierzchnią ziemi. Po kilku latach każda zainwestowana złotówka w system zwróci się ponieważ oszczędzając wodę oszczędzamy pieniądze.

ELEMENTY SYSTEMU NAWADNIANIA

 • studzienka zaworowa
 • elektrozawory
 • zraszacze
 • linie kroplujące
 • rury instalacyjne
 • detektor deszczu
 • złączki
 • zestaw hydroforowy
 • sterownik

 • Elementy systemu nawadniania
 • Studzienka zaworowa
 • Elektrozawory
 • Zraszacze
 • Czujniki deszczu
 • Zestaw hydroforowy
 • Sterownik
 • Zraszacz w czasie pracy
 • Zraszacz w czasie pracy
 • Zraszacz w czasie pracy

KONSERWACJA SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO

System nawadniania odpowiednio zaprojektowany nie wymaga częstych kontroli. Wiosną przeprowadza się przegląd poszczególnych zraszaczy, które mogą wymagać regulacji i oczyszczenia filtrów. Zimą przeprowadzamy najważniejszą i niezbędną czynność jaką jest odwodnienie instalacji. Wydmuchanie wody z rur zasilających zraszacze jest konieczne, gdyż elementy systemu umieszczone są płytko pod ziemią i pozostawiona w nich woda na zimę rozsadzi instalację podczas mrozów.

KOSZTY ZAŁOŻENIA SYSTEMU NAWADNIANIA

Trudno jest oszacować koszty zainstalowania systemu bez uprzedniego wykonania projektu i obejrzenia ogrodu. Koszty uzależnione są od wielkości i ukształtowania ogrodu, parametrów źródła wody oraz od wybranych podzespołów.

KORZYŚCI

 • Jeśli system wyposażony jest w sterownik, to sam podleje cały ogród i pamięta o tym każdego dnia, oszczędzając czas, wysiłek i uwagę;
 • Nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu ogrodu, ponieważ cykl nawadniania odbywa się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem;
 • Cała instalacja schowana jest pod ziemią, więc jest niewidoczna i nie szpeci ogrodu;
 • Może się włączać poza godzinami szczytowego poboru wody, kiedy to ciśnienie w sieci wodociągowej spada tak, że często uniemożliwia podlewanie wężem;
 • Dzięki podlewaniu nocą lub wczesnym rankiem ograniczona jest strata wody poprzez niewielkie parowanie;
 • Regularne podlewanie daje roślinom dobre warunki do wzrostu, dlatego ogród jest piękniejszy niż podlewany byłby ręcznie;
 • Można spokojnie wyjechać na urlop latem bez obawy, że coś na ogrodzie uschnie;
 • Dobrze dobrane zraszacze dostarczają dokładnie tyle wody, ile potrzebują rośliny, a zatem zużycie wody jest racjonalne i oszczędne;
 • Dobrze zaprojektowany i zainstalowany system nie wymaga częstej ingerencji i konserwacji;
 • Nie ma przeszkód, by założyć instalację w gotowym, urządzonym ogrodzie.


ZIEL-BRUK POLNED Joniec Zielony Horyzont